Counselling Code

CSE EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES

  • Chandhini.K, University Rank - 38

  • Karthika.P, University Rank - 36

  • Branch Toppers

  • Initiative towards establishment of COE (Center of Excellence) with iDigiBridge, Chennai

  • Computer awareness program at Governement middle school, Ramkrishnapuram, Coimbatore.

  • BEST OUTGOING STUDENT AWARD

  • Outstanding Achievement - Dr.S.Karthik, Dean/CSE

  • Internship - KNU University, South Korea

  • Smart India Hackathon 2017 - Phoenix Team

  • Student Research ​Competition Program by Microsoft Research and ACM

  • CSE LAB-1

  • Nominee for all round performer of III year - Keerthana.S

  • All round performer of III year - SOWMYA.V

  • Infosys - Faculty Enablement Program

  • Intra College Symposium "VELOX"

EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES

                                                                             SPORTS DETAILS

                                              Academic Year 2016-2017

S.No

Name of the Student

Year/Sec

Event Name

Prize

College Name

Date

1.

Hariprasad.S

II CSE A

Kho-Kho

3rd Prize

Kumaraguru College of Technology

12.08.2016

2.

Abinaya.S

II CSE A

Basket Ball

3rd Prize

SNS College of Technology

18.08.2016

 

3.

Janane Priya R

III CSE A

4.

Pavithra E

IV CSE B

5.

Tamilyazhini.P.T

IV CSE C

6.

Sandhiya  M

IV CSE C

7.

Mohamed Rasith

II CSE B

Marathon

 

 

 

Participated

 

 

Nehru stadium, Coimbatore

21.08.2016

8.

Nandhini S

9.

Naveen raja.m

10

Prasanna M

11

Prabhakaran M

III CSE B

 

12.

Mithun Kumar R

13.

Karthik M.K

14.

Karthikeyan M

15.

Karuppusamy E

16.

Kavin Kumar.G

17.

Kaviya Priya.S

18.

Dhivya Priya.R

II CSE A

Ball Badminton

Participated

 

Sri Ramakrishna Engineering College

22.08.2016

19.

Ashwini.S

 

II CSE A

Ball Badminton

Participated

 

Sri Ramakrishna Engineering College

22.08.2016

20.

Harini G

 

II CSE A

Ball Badminton

Participated

 

Sri Ramakrishna Engineering College

22.08.2016

21.

Keerthi Varshini V

II CSE B

Ball Badminton

Participated

 

Sri Ramakrishna Engineering College

22.08.2016

22.

Sathya Priya.T

II CSE C

Table Tennis

Winners

Asian college of Engineering and technology

29.08.2016

23.

Balavenkatasaty

easwararao P

III CSE A

 

Chess

Participated

 

Sri Sakthi Institute of Technology

06.09.2016

24.

Karthik Raja K

II CSE A

25.

Tarunya.  R

III CSE C

Volley Ball

Participated

 

AIT college,  Coimbatore

09.09.2016

26.

Pooja S

IV CSE B

27.

Sathiyaseelan . T

III CSE C

 

 

Foot ball

 

 

 

Participated

 

 

 

UIT college Coimbatore

 

 

15.09.2016 & 18.09.2016

 

28.

Adhitya M

III CSE A

 

29.

Praveen Kumar R

III CSE B

30.

Kaviya Priya.S

III CSE B

 

Marathon

 

Participated

 

Mattram Trust,Coimbatore

18.09.2016

31.

Karthik Raja K

II CSE A

32.

Vignesh kumar.  M

III CSE C

Kho-Kho

Participated

 

KGISL college,  Coimbatore

20.09.2016

33.

Gowtham S

IV CSE A

34.

Bharath.M

IV CSE A

35.

Hariprasad S

II CSE A

36.

Gokul S

II CSE A

37.

Mithun Kumar R

III CSE B

Weight Lifting

Participated

 

Tamilnadu State power lifters Association

25.09.2016

38.

Praveen R

II CSE B

Volley Ball

Runner

Anna University Regional Campus,

Coimbatore

27.09.2016 & 29.09.2016

39.

Eshwaramoorthi M

IV CSE A

Kabaddi

Participated

 

Sasurie College of Engineering

29.09.2016 & 30.09.2016

40.

Mithun Kumar R

III CSE B

Marathon

 

Participated

 

Vodafone Coimbatore Marathon 2016

02.10.2016

41.

Vignesh kumar.  M

III CSE C

Atheletics

Participated

 

Anna University Zone, at KCT,Coimbatore

07.10.2016 & 08.10.2016

42.

Hariprasad.S

II CSE A

 

Athlete

 

1st Prize

 

Kumaraguru College Of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

43.

Abinaya.S

II CSE A

 

100mts

1st Prize

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

 

7.10.16 & 8.10.16

 

Triple Jump

2nd Prize

44.

KeerthiVarshini

II CSE B

Athlete

 

Participated

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

45.

Prabhu G

III CSE B

Athlete

 

Participated

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

46.

Purushotham vignesh M

III CSE B

Athlete

 

Participated

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

47.

Kirubalakshmi

IV CSE B

Athlete

 

Participated

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

48.

Srikamalesh.S

IV CSE C

Athlete

 

Participated

 

Kumaraguru College of Technology,

Coimbatore

7.10.16 & 8.10.16

 

49.

S.PRAVEEN KUMAR

II/B

17th South Indian level open kumite and  tournament.

Won in two division, 61 to 70 kg and 70 kg+

Newland Puja Ground, Batanagar, Kolkata

21.12.2016
to 25.12.2016

50.

MUTHU VEERA LAKSHMI.M

II CSE B

THROW BALL (INTRAMURALS)

WINNER

SNS COLLEGE OF TECHNOLOGY

3/2/2017

51

ASHWINI.S

II CSE A

Ball Badmition

Runners

AIT,CBE

16.2.17
&
17.2.17

52

ASHWINI.S

II CSE A

Centies

Participated

KCT

24.2.17
&
25.2.17

53

ABINAYA.S

II CSE A

Centies

Participated

KCT

24.2.17
&
25.2.17

54

DHIVYA PRIYA.R

II CSE A

Ball Badmition

Runners

AIT,CBE

16.2.17
&
17.2.17

55

DHIVYA PRIYA.R

II CSE A

Centies

Participated

KCT

24.2.17
&
25.2.17

56

GOKUL.S

II CSE A

CENTIES

Participated

CIT,CBE

20.2.17
&
21.2.17

57

HARIPRASAD.S

II CSE A

CENTIES

Participated

CIT,CBE

20.2.17
&
21.2.17

58

HARINI.G

II CSE A

Centies

Participated

KCT

24.2.17
&
25.2.17

59

KARTHIKRAJA.K

II CSE A

Chess

Participated

SREC,CBE

4.2.17

60

SATHYA PRIYA.T

II CSE C

CENTIES

TABBLE TENNIS

Participated

KCT

24.2.17

&

25.2.17

61

ADITHYA M

III / A

Foot ball

Participated

Sri Ramakrishna Engineering College

4/2/2017

62

BALAVENKATASATY
EASWARARAO P

III / A

Chess

Participated

Sri Ramakrishna Engineerig College

4/2/2017

63

RAMAPRIYA. S

III/C

Centies

Participated

Kumaraguru College of
Technology

24.02.17
 to 25.02.17

64

SATHIYASEELAN . T

III/C

Centies

Participated

Sri Krishna
College of
Technology

25.02.17
 to 27.02.17

65

TARUNYA .  R

III/C

Centies

Participated

Kumaraguru College of
Technology

24.02.17
 to 25.02.17

66

VISHAL . K

III/C

Centies

Participated

Sri Krishna
College of
Technology

25.02.17
 to 27.02.17

67

Bharath.M

IV/A

KHO-KHO

Second Prize

Kumaraguru College of
Technology

24.02.17
 to 25.02.17

68

Gowtham S

IV/A

KHO-KHO

Second Prize

Kumaraguru College of
Technology

24.02.17
 to 25.02.17

69

HARIPRASAD.S

II CSE A

Kho-Kho CIT Alumni Trophy

Runners

CIT,CBE

9.3.17 TO 11 .3.17

70

GOKUL.S

II CSE A

Kho-Kho CIT Alumni Trophy

Runners

CIT,CBE

9.3.17 TO 11 .3.17

71

HARIPRASAD.S

II CSE A

Kho-Kho Sasurie Trophy

Participated

Sasurie College of Engineering

6.3.17

72

GOKUL.S

II CSE A

Kho-Kho Sasurie Trophy

Participated

Sasurie College of Engineering

6.3.17

 

 

 

 

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                       

 

Support